Kronika Prowincji

Kronika Prowincji 22 listopada 2014 wyświetleń: 1405

VII Światowy Kongres Duszpasterstwa Migrantów (Rzym)

W dniach od 17 do 21 listopada br. w Watykanie odbywył się VII Światowy Kongres Duszpasterstwa Migrantów. Organizatorem Kongresu jest  Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. W spotkaniu uczestniczy 300 ekspertów z 93 krajów świata, w tym takżeprzedstawiciele bratnich Kościołów, politycy, dyplomaci i naukowcy. Temat tegorocznego kongresu zawierał sie w myśli: „WSPÓŁPRACA I ROZWÓJ DUSZPASTERSTWA MIGRANTÓW”. Kontynuacją tej myśli były zaś słowa  Kard. Vegliò: "migranci są bogactwem, a nie wyłącznie problemem".

W Kongresie wzięło udział ponad 300 dlegatów z 93 krajów. Wśrod ich byli kardynałowie, biskupi, przełożeni zakonni oraz księża i siostry zakonne jak i również świeccy zaangażowani w opekę duszpasterską nad emigrantami, uchodźcami i azylantami. Towarzystwo Chrystusowe było reprezentowane przez Prowincjałow: ks. Przemysława Karasiuk z Australii oraz ks. Pawła Bandurskiego z USA, jak i również przez ksieży: ks. Stanisława Hajkowskiego z Irlandii, ks. prof. dr. hab. Wojciecha Necla ora ks. Wiesława Wójcika - Dyrektora IDE. W Kongresie wziął również udział Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej ks. Bp. Wiesław Lechowicz, niezabrakło również delegacji sióstr Misjonarek Chrystusa Króla. Nie można również tu nie wspomnieć obecności i wkladu w organizacje Kongresu naszego współbrata ks. Mateusza Gardzińskiego - Pracownika Paieskiej Rady ds. Migrantów.

Na zakończenie uczestnicy Kongresu spotkają się na audiencji z Papieżem Franciszkiem.  

Otwierając obrady kard. Vegliò powiedział, że na migrantów należy patrzeć jako na „bogactwo dla przyjmujących ich społeczności”, a nie wyłącznie jako na problem. Dzięki takiemu spojrzeniu będą oni mogli „współpracować w rozwoju Kościoła i społeczeństwa krajów ich przyjmujących, przyczyniając się do budowania braterstwa”.

 Kardynał Vegliò nie krył społecznych, ekonomicznych, politycznych, kulturowych i religijnych problemów wynikających z fali migracji. Wskazał, że są one wyzwaniem dla wspólnoty międzynarodowej, ponieważ, jak podkreślił, migracja dotyka wszystkich sfer życia społecznego. Szef watykańskiej dykasterii wskazał na pewien paradoks: mimo coraz większych ograniczeń wprowadzanych w polityce migracyjnej poszczególnych krajów zjawisko to przybiera na sile. W związku z tym rośnie liczba osób nieposiadających legalnych dokumentów, a także rodzą się nowe szlaki migracji i sposoby przemytu ludzi, co generuje handel żywym towarem. Niestety w epoce masowych migracji cudzoziemcy, zamiast wzbudzać „gościnność i solidarność”, prowokują „lęk i nieufność”. Sprawia to, że zwykła ludzka chęć pomocy zostaje przytłoczona przez apele o izolację migrantów i wprowadzanie zdecydowanych restrykcji ograniczających ich życie. „Musimy spojrzeć pozytywnie na zjawisko migracji. Oznacza ono dla naszych społeczeństw ogromne bogactwo, ponieważ przynosi ze sobą m.in. nowe siły kreatywne i produkcyjne” – podkreślił kard. Vegliò. Właśnie temu pozytywnemu spojrzeniu na migrację poświęcone było tegoroczne rzymskie spotkanie. 

aktualizowano: 2014-11-28
Wszystkich rekordów: