Kronika Prowincji
Uroczystość sadzenia Dębów Katyńskich w Canberra
W dniu niedzielę, 22 wrzesnia, na terenie Domu Prowincjalnego Towarzystwa Chrystusowego w Narrabundah odbyła się uroczystość posadzenia pięciu Dębow Pamięci pomordowanych oficerów polskich przez stalinowski reżim ZSRR w roku 1940.
W kwietniu 2010 roku obchodziliśmy 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, rocznicę wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina 21.857 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Od 2008 roku trwa społeczny Program upamiętnienia Ofiar tej Zbrodni KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, któremu dedykowany jest ten portal.
Celem Programu KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. o godzinie 11, kórej przewodniczył Ksiądz Prowincjał Księży Chrystusowców, Przemysław Karasiuk. W uroczystości uczestniczyli: JE Ambasador Rzeczpospolitej Polski, Pan Pawel Milewski oraz Przewodniczacy Organizacji "Nasza Polonia" Pan Adam Gajkowski z Sydney. Obecne były rownież rodziny pomordowanych oficerów uhonorowanych przez sadzone drzewka i tablice pamiątkowe oraz licznie zgromadzeni wierni.
W homili Ks. Prowincjał przypomniał słowa niewygłoszonej homilii śp. bp Tadeusza Płowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej oraz słowa bł. Jana Pawła II skierowane do członków Rodzin Katyńskich w 13 kwietnia 1996r w Rzymie: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią... Dziś, pozdrawiając Rodziny Katyńskie na czele z księdzem prałatem Zdzisławem Peszkowskim, przywołuję te właśnie słowa Chrystusa: Ojcze, przebacz... Są one bowiem szczególnie aktualne dla ludzi, których dotknął dramat niewinnej śmierci bliskich. Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, które nie może być zapomniane. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń (...).
Przybyliście do Rzymu, do grobu Apostołów, aby na nowo - po 56 latach od tamtego dramatu - odczytać, jakie jest wasze zadanie, zadanie Rodzin Katyńskich. Wydaje się, że jest nim właśnie niesienie przebaczenia. Tak, jest nim przechowanie w pamięci tego dramatu narodowego, rodzinnego, osobistego, ale jest nim również, poprzez tę pamięć, przebaczenie.
Pragnę dodać, że ja również codziennie modlę się za tych, którzy zginęli w Katyniu”.
uroczystość zakończyła się modlitwą napisaną przez jeńców wspólnie z ks. ppłk. Czesławem Wojtyniakiem, znaleziona podczas ekshumacji w Katyniu przy por. Witoldzie Klarnerze z Warszawy:
„Z głębi udręczonych serc wołamy do Ciebie Panie
Nędzne strzępy oderwane piorunem Twego wyroku od ziemi ojczystej
i wichrem Twego gniewu ciśnięte w daleką obczyznę.
Przez przyczynę Panny Najświętszej Matki Boga Żywego,
która od wieków zlewać raczyła na Polskę z Jasnej Góry,
Ostrej Bramy czy Zebrzydowskiej Kalwarii strumienie łask swoich
- Błagamy Cię Panie,
O moc cierpliwości i wytrwania,
O możliwość dalszej walki orężnej za Polskę,
O opiekę Twą Boską
- Błagamy Cię Panie
nad krajem zbeszczeszczonym przez wrogów.
O dar wiary niezłomnej w tryumf Twego imienia.
- Błagamy Cię Panie
O dar nadziei, że nikłemi siłami swemi potrafimy się przyczynić do tego tryumfu.
- Błagamy Cię Panie
O dar miłości czynnej i żywej dla udręczonej Ojczyzny
- Błagamy Cię Panie
O dar miłosierdzia dla naszych nieprzyjaciół
- Błagamy Cię Panie
O Polskę wolną i niepodległą
- Błagamy Cię Panie
O Polskę sprawiedliwą dla wszystkich swych synów
- Błagamy Cię Panie
O Polskę miłosierną dla ubogich i uciśnionych
- Błagamy Cię Panie
O Polskę czystych rąk
- Błagamy Cię Panie
O Polskę wzniosłych serc
- Błagamy Cię Panie
O Polskę wielką, rządną i dobrą
- Błagamy Cię Panie
O dar wielkiego serca, jasnego umysłu dla przewodników narodu,
a dla nas o męstwo i szczęśliwy powrót do domu i rodzin naszych
- Błagamy Cię Panie, Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
***
Dęby podadzone dziesiaj na terenie Domu Prowincjalnego w Narrabundah upamiętniają:
1. Por. Józef Pawlak, nauczyciel i porucznik rezerwy 43 pp, urodzony 3/3/1908 w Warszawie i rozstrzelany w Katyniu. Drzewko ufundowane przez wspólnotę przy kościele polskim pw. św. Jozefa w Narrabundah, ACT.
2. Przodownik PP Kazimierz Skarbek urodzony w Warszawie 22 grudnia 1897 i rozstrzelany w Miednoje. Drzewko ufundowane przez pana Zdzislawa Bernarda Skarbka.
3. Por. Tadeusz Bok, dr. medycyny, urodzony w Łodzi 16/10/1894 i rozstrzelany w Charkowie. Drzewko ufundowane przez państwo Monikę i Cezarego Nowaków z Canberry.
4. Pplk. Tadeusz Solecki, urodzony 8/8/1898 w Nowym Saczu, i rozstrzelany w Charkowie. Drzewko ufundowane jest przez pania Iwonę Solecką z rodziną z Canberry.
5. Por. Stefan Józefowicz, urodzony 31/1/1901, w Białce pow. siedlecki i rozstrzelany w Katyniu. Drzewko ufundowane przez wspólnotę przy kościele polskim pw. św. Józefa w Narrabundah, ACT.