Kronika Prowincji

Kronika Prowincji 3 czerwca 2018 wyświetleń: 271

Uroczyste spotkanie wiernych w Ardeer i jubileusz 40-lecia Kapłaństwa ks. Jóżefa Migacza.

Tegoroczne Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało miało szczególnie uroczysty i podniosły charakter w Kościele Matki Bożej w Ardeer, w dniu 3 czerwca 2018. Uroczystość miała niepowtarzalną wymowę i szczególną oprawę, bowiem obchody Święta Bożego Ciała połączone zostały z Jubileuszem 40-lecia święceń kapłańskich duszpasterza ks. Józefa Migacza TChr.

Niezwykłą atmosferę Mszy Św. podkreślał również bardzo uroczysty wystrój kościoła oraz obecność chóru „Lutnia”.

Mszę św. celebrował Szanowny Jubilat duszpasterz ks. Józef Migacz. Ksiądz podkreślił, iż uroczystość Bożego Ciała jest świętem, które co roku wzbudza w chrześcijanach radość i wdzięczność za eucharystyczną obecność Jezusa pośród nas. Ks. Józef Migacz przypomniał również, jak ogromną moc daje nam Chleb Eucharystyczny, Komunia św. - Eucharystia to sakrament jedności i Bożej obecności w naszym życiu. Uczestnictwo w Eucharystii stanowi sens i wartość eucharystycznego spotkania i nie może być powierzchowne – mówił ks. Józef. 

Jubilat podkreślił ogromną pomoc setek ludzi w czasie swej pracy duszpasterskiej, bez których wkładu jego praca na rzecz społeczeństwa polskiego w Australii byłaby niemożliwa.

Nie sposób w kilku słowach streścić całości zasług i osiągnięć ks. J. Migacza. Jakże uboższe byłoby nasze życie społeczne, chrześcijańskie, gdyby tego Duszpasterza nie było wśród nas.

Obchody uroczystości Bożego Ciała zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane były cztery fragmenty Ewangelii.

Niezwykła atmosfera Mszy św. udzieliła się wszystkim obecnym. Po zakończeniu liturgii ks. Józef Migacz zaprosił wszystkich do Ośrodka Polonijnego w Ardeer. Aby uczcić Jubileusz kapłaństwa tak cenionego i szanowanego Duszpasterza, parafianie ośrodków Ardeer i St. Albans przygotowali uroczysty obiad. 

Na powitanie Jubilata odśpiewano pieśń „Barka", której słowa nawiązywały, jak przed 40 -ma laty Jezus Chrysus uczynił ks. Józefa „rybakiem ludzkich serc". On powierzone zadanie przyjął z ufnością i spełnia swoje Kapłańskie Powołanie.

W słowach wdzięczności skierowanych do Jubilata podziękowano za głoszenie słowa Bożego, za chrzty najmłodszych członków parafialnej wspólnoty, udzielanie sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, katechizację, wiązanie stułą dłoni małżonków, posługę w konfesjonale, lekcje przebaczenia i wzajemnej miłości do bliźniego, karmienie Bożym chlebem, współczucie cierpiącym, obecność w każdej chwili z potrzebującymi, prowadzenie człowieka u kresu jego ziemskiego życia do bram piotrowych.

Jubilat otrzymał życzenia i wyrazy uznania od Przełożonego Generalnego Stowarzyszenia Chrystusowców ks. R. Głowackiego oraz od Prowincjała ks. T. Przybylaka.

Nadeszły również gratulacje od najbliższych i przyjaciół z Polski.

Ks. Józef ze wzruszeniem, a zgromadzeni goście z zainteresowaniem spoglądali na prezentację, przypominającą drogę 40 lat Kapłaństwa.

Pierwsze kroki swojej służby Bogu rozpoczął od Nowicjatu w Kiekrzu, następnie podjął studia teologiczno- filozoficzne w Wyższym Seminarium dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Po 7 latach studiów, 31 maja 1978 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa M. Przykuckiego. Mszę Prymicyjną odprawił w rodzinnym Starym Sączu. 

Do pierwszej pracy duszpasterskiej został skierowany do parafii Płoty - na Pomorzu, kolejny etap, to Goleniów.

W roku 1983 Ks. Józef został oddelegowany do Australii i zaczynał pod Krzyżem Południa pracę dla Polonii.

Pierwsze kroki skierował do parafii Matki Bożej Zwycięskiej, do Brisbane, rok później w 1984 dostał pod opiekę Wschodnie dzielnice Melbourne, z ośrodkami w Ringwood i Dandenong. Zorganizowana została tam kaplica, przygotowująca fundamenty pod Ośrodek Duszpasterstwa Polskiego Wschodnich Dzielnic. Kolejne lata 90- 95 to głoszenie słowa Bożego w Sydney, następnie wędrówka pod niebem południa prowadziła do Adelajdy. 

Od 2001 do 2007 ks. Józef służył opieką duchową wiernym w Geelong. 

Od 2007 do chwili obecnej, a pragnęlibyśmy, aby został z nami jeszcze na długie lata, ks. Józef głosi Słowo Boże skupiskom polonijnym Zachodnich dzielnic Melbourne.

Spotkanie jubileuszowe uświetniły wspaniałe prezentacje dzieci i młodzieży ze Szkoły Polskiej St. Albans oraz występy wokalne i instrumentalne w wykonaniu znakomitych artystów.  

Rodzinną, serdeczną atmosferę dopełnił smaczny obiad, serwowany dla licznie przybyłych gości. Ogromną niespodzianką był przygotowany specjalnie na tą okazję wspaniały tort, w wyrazie wdzięczności za obecność ks. Józefa w parafialnej wspólnocie.

Jeszcze raz pragniemy ks. Józefowi podziękować za tak piękne lata Jego posługi, pełne radości, miłości, empatii i serdeczności, ale też pełne trudu, zmagań i poświęcenia. 

Życzymy przede wszystkim Bożej radości, aby towarzyszyła Mu w każdym dniu kapłańskiej drogi, życzymy Błogosławieństwa Bożego na jak najdłuższe lata kapłańskiej posługi dla naszej społeczności parafialnej i zbierania obfitego żniwa z zasiewu dokonywanego już przez czterdzieści lat.

Księże Józefie, niech Dobry Bóg wspiera Cię zdrowiem, łaską, a ludzie odpłacają dobrem i serdecznością. 

Bóg zapłać za to, że jesteś z nami i dla nas!

 

Parafianie 

aktualizowano: 2018-06-21
Wszystkich rekordów: