Kronika Prowincji

Kronika Prowincji 18 sierpnia 2020 wyświetleń: 238

Marayong - 100 lecie Cudu nad Wisłą

W sobotę 15 sierpnia w sanktuarium M. B. Częstochowskiej w Marayong odbyła się uroczysta Msza św. za Ojczyznę z okazji 100 rocznicy zwycięskiej wojny z bolszewikami w 1920 r. Mszy św. przewodniczył ks. Tadeusz Przybylak, prowincjał Chrystusowców. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Antoni Dudek.

Po Mszy św. Apel Poległych prowadził Prezes SPK w Sydney Stanisław Zak. Następnie wszyscy udali  sie do Sali im. Jana Pawła II gdzie miał miejsce uroczysty Koncert zatytułowany "OBYŚMY BYLI GODNI ICH RAN" pod egidą Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walli, który prowadził Prezes Adam Gajkowski. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Ksiadz Prowincjal Tadeusz Przybylak oraz Konsul Generalna w Sydney Pani dr Monika Kończyk.
Główny wykład nt. Bitwy Warszawskiej wygłosił historyk Pan Janusz Tydda ukazując znakomicie trudności z dostawami broni przez kraje ościenne, ktore jakimś cudem ostatecznie dotarły na pola bitew przyczyniając się do ostatecznego zwycięstwa w wojnie 1920 roku. Takimi przykładami było wysłanie broni z Węgier przez Rumunię do Polski oraz rozładowanie statku z bronią na wagony przez brytyjskich żołnierzy w Gdańsku i wysłanie jej do Polski.

Koncert Patriotyczny umiliły rownież dzieci z Polskiej Szkoły w Marayong oraz nasi artyści,
Bożena Szymańska, Małgorzata Żak i Wiesław Rogoliński.

Pragnę dodać ze w naszej uroczystości brali udział dwaj weterani, żołnierze Powstania Warszawskiego, Ryszard Czeczucha i Jerzy Żelazowski, obaj 93 latkowie.
CHWAŁA BOHATEROM. (R. Dzierzba)

 

aktualizowano: 2020-08-18
Wszystkich rekordów: