Kronika Prowincji

Kronika Prowincji 31 grudnia 2000 wyświetleń: 3467 ks. dr Antoni Dudek SChr

Kronika Roku Jubileuszowego 2000

Zgodnie z wolą Ojca Świętego, którą wyraził w Bulli ogłaszającej Wielki Jubileusz Roku 2000, penitencjaria Apostolska, działając na mocy uprawnień udzielonych jej przez samego Papieża, wydała rozporządzenia regulujące uzyskiwanie odpustu jubileuszowego przez wszystkich wierzących mieszkańców kuli ziemskiej.

 

Wszyscy wierni odpowiednio przygotowani mogą przez cały okres trwania Jubileuszu korzystać obficie z daru odpustu. Przepisy ukazały się na łamach  „Przeglądu katolickiego” nr.9/339 – strona 17 i 18. Polscy duszpasterze korzystając z nich, zapoznali swoich Rodaków z praktykami, jakie będą wymagane aby uzyskać odpust zupełny czy to w swoim osobistym imieniu czy tez z przeznaczeniem dla żywych i zmarłych członków rodziny, przyjaciół, znajomych.
 
Na początek roku 2000, ksiądz Arcybiskup Szczepan Wesoły – jako opiekun duchowy polskich emigrantów, skierował do wszystkich  List Pasterski. Przypomniał w nim, że: „Wiara jest darem. Otrzymujemy go na Chrzcie Świętym. Dar ten jednak, który otrzymujemy musi wzrastać i dojrzewać przez całe nasze życie. Jeżeli nie będzie wzrostu w wierze, dar wiary nie tylko zostanie bezowocny, ale może zostać zaprzepaszczony. Dziś doświadczamy, jak u wielu ochrzczonych dar wiary zanika. Czas jubileuszu powinien więc być dla nas szczególnym okresem ożywienia wiary i świadomości dojrzewania w wierze…. Wszystkie praktyki religijne i formy pobożności mają swoje ogromne znaczenie. Nie mogą one jednak być na marginesie codziennego życia. Realizacja życia zawodowego, towarzyskiego, często rodzinnego dokonuje się poza Kościołem. W tym życiu Bóg jeśli nie jest zupełnie nieobecny, to bardzo często jest zupełnie na marginesie życia. Nie ma wysiłku kierowania się zasadami wiary, gdy wiara jest niepogłębiona i niedojrzała. Niepogłębiona zaś wiara nie promieniuje, nie jest świadectwem. Ileż to razy słyszałem, że rodzice nakazują dzieciom uczęszczać na katechizację, prowadzą do I Komunii, może jeszcze na przygotowanie do sakramentu Bierzmowania, ale sami nie zawsze są w Kościele. Nakazują dzieciom i młodym wypełnianie praktyk, których sami nie spełniają. Gdy kończy się okres dzieciństwa i młody człowiek decyduje już sam o swoim postępowaniu, wówczas odchodzi od wiary, podobnie jak odchodzi od tego wszystkiego, co związane jest z dzieciństwem…. Jubileusz ma być czasem ożywienia  wiary, której istotna treścią jest prawda o Trójcy Świętej… Ponowne przemyślenie podstawowych prawd wiary ma nam właśnie pomóc w dojrzewaniu wiary i pełniejszego związania wiary z życiem „przez Chrystusa w Duchu Świętym”… W dalszym ciągu listu, ksiądz Arcybiskup zachęca do odbycia pielgrzymki Jubileuszowej jak i umocnienia się w wierze.
 
Warto wspomnieć, że Marayong to nie tylko polski  kościół, sala Jana Pawła II, Dom Brata Alberta, nursing Home, szkoła sobotnia, ale także Osiedle Emerytów pod wezwaniem błogosławionej M.Franciszki Siedliskiej. Czym jest to osiedle? Składa się z domów usytuowanych za plebanią po prawej stronie głównej drogi wjazdowej. Każdy dom jest niezależny, znajduje się w nim kuchnia, pralnia, łazienka, salonik, dwie lub jedna sypialnia i garaż. Jeden stad krok do kościoła, dwa kroki do sklepów. Wszelka pomocą mieszkańcom służą Siostry Nazaretanki jak i polscy kapłani z Towarzystwa Chrystusowego, którzy prowadza pracę duszpasterską w kościele Matki Bożej Częstochowskiej.
 
16 stycznia odbyło się w Hobart „Popołudnie Kolędowe” zorganizowane przez Komitet Kościelny oraz księdza Jerzego Słowińskiego. Odbyło się ono w Domu Polskim w Hobart. Z kolędami wystąpili : Siostry Zakonne oraz Chór Kościelny. W atmosferę kolędowania wprowadzał zebranych Michał Konik, a wspólny śpiew kolęd prowadził Marek Wójcicki wraz z akompaniującym na akordeonie księdzem Jerzym. Odważnie ze swoimi kolędami wystąpiła Natalia.
 
W dniu 14 lutego również w Hobart, spotkali się Rodacy, którzy 50 – siąt lat temu przybyli z Afryki do „Nowej Ziemi Ojczystej” i wylądowali w Tasmanii. Atmosfera spotkania była niezwykle rodzinna, tak w kościele jak i w Domu Polskim. Na ścianach w Domu polskim wisiały pamiątkowe zdjęcia z lat tułaczki. Rodacy dziękowali Panu Bogu za wszelkie otrzymane łaski jak i Bożą Opatrzność, która pozwoliła im przeżyć wiele dobra i szczęścia w życiu osobistym i rodzinnym przez tułacze szlaki jaki już na miejscu stałego osiedlenia.
 
Okres Wielkiego Postu, to czas wytężonej pracy kapłanów, zwłaszcza rekolekcjonistów. Spotkania rekolekcyjne organizowane są we wszystkich Ośrodkach duszpasterskich. Celem ich jest pogłębienie swojej wiary jak i przypomnienie sobie wartości chrześcijańskich, które tak łatwo we współczesnym świecie zatracić. Nauki rekolekcyjne wygłaszają zapraszani z Ojczyzny naszej kaznodzieje. Jednym z nich w tym roku jest profesor z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; ks. Janusz Nagórny. Głosi je miedzy innymi w Sydeny. On też prowadzi rekolekcje Kapłańskie w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 w Canberze w dniach od 8 do 12 maja.
 
Uroczyście obchodzą rocznice swoich święceń kapłańskich księża: Krzysztof Chwałek – 20–lecie i Edmund Budziłowicz – 10- lecie.
 
Trwa kolejny rok szkolny w szkołach Polskiej macierzy na terenie Sydney. Jedna z tych szkół jest Szkoła Sobotnia im, księdza Jerzego Popiełuszki w Cabramatta. Jest to już 45 rok szkolny w historii tej szkoły. W tym roku działacze związani ze wspomniana szkołą pragną zorganizować spotkanie byłych uczniów oraz osób pracujących na przestrzeni 45 lat, z obecnie uczącymi się dziećmi, ich rodzicami i nauczycielami. Organizatorzy Jubileuszu chcą również zorganizować wystawę pamiątek świadczących o historii tej szkoły. Obecnie szkoła im. Ks. J. Popiełuszki liczy 75 uczniów i mieści się w budynkach Szkoły Katolickiej Sacred Heart.
 
Od jakiegoś czasu w Ośrodku Duszpasterskim Illawara – Wollongong odbywa się peregrynacja obrazu Miłosierdzia Bożego – „Jezu, ufam Tobie”. Obraz wędruje i odwiedza poszczególne rodziny.
 
   Ojciec Święty beatyfikował w Rzymie 5 marca jedenaście Sióstr Nazaretanek – Męczenniczek z Nowogródka. Tego samego dnia w łączności duchowej z uroczystościami na Placu Świętego Piotra zgromadzili się Polacy i nie tylko w Marayong, aby na modlitwie podziękować panu Bogu za dar beatyfikacji Sióstr. Siostry zadbały o stosowna dekoracje kościoła. Na zakończenie uroczystości słowo do zebranych w kościele skierowała przełożona australijskiej prowincji nazaretanek siostra Helena Tereba. Powyższe nabożeństwo wpisało się w program obchodów Roku Świętego w polskim kościele w Marayong, a także stało się elementem jubileuszowych obchodów 125 lecia istnienia Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
 
     7 marca przybyli do Marayong księża chrystusowcy z Nowej południowej Walii. Była to pielgrzymka jubileuszowa i zarazem dzień skupienia. Homilię i konferencję wygłosił ks. prof. Janusz Nagórny.
 
W niedzielę 12 marca żegnano w Canberze  księdza Stanisława Lipskiego, który po ukończeniu swojej posługi jako Prowincjał Chrystusowców, postanowił wyjechać do Polaków mieszkających i pracujących w Afryce Południowej. W uroczystej Mszy świętej wziął udział ksiądz biskup Geoffrey Francis Mayne z Ordynariatu Polowego, a wraz z nim kilku księży australijskich a także ksiądz Tadeusz Przybylak i ksiądz Waldemar Szczepaniak – duszpasterz Polaków w Canberra. Za sześcioletnią posługę na stanowisku przełożonego podziękował księdzu Stanisławowi ksiądz Prowincjał Tadeusz Przybylak. W imieniu polskiej społeczności wyrazy wdzięczności i życzenia na przyszłość złożył p. Ryszard Majchrzak.
 
     20 marca, w dzień uroczystości sw. Józefa, do Marayong przybyli w pielgrzymce Seniorzy z Bankstown. Wraz z nimi przyjechał ich duchowy opiekun ksiądz Krzysztof Chwałek oraz goście z Polski: ksiądz J. Nagórny i ksiądz H. Olech. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej i nabożeństwie jubileuszowym oraz odprawili Drogę Krzyżową.
 
Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w Mt. Gambier – Południowa Australia, miały specjalna wymowę.  Tamtejsza polska wspólnota, a jest to nieduża grupa przeważnie ludzi starszych, z których tylko część trzyma się jeszcze „zdrowo i młodo”, po raz pierwszy w historii swej społeczności, i to jeszcze w Roku Świętym, przeżyła rekolekcje wielkopostne. Głosił je o. Józef Bakalarz, dominikanin z Polski. Rekolekcje odbywały się w kościele NMP w dniach 16 i 17 marca. Tematem była wiara, jej znaczenie i rola w życiu każdego człowieka. Po piątkowej mszy świętej i specjalnym błogosławieństwie, uczestnicy rekolekcji  zgromadzili się przed obrazem świętego Maksymiliana Kolbe do wspólnego zdjęcia, aby upamiętnić tę niezwykłą chwilę. Ponieważ ksiądz Zbigniew Pajdak obchodził imieniny 17 marca, a ksiądz Józef – rekolekcjonista 19 marca, uczestnicy rekolekcji odśpiewali tradycyjne 100 lat a następnie zaprosili wszystkich obecnych do Sali na „lovely cup of tea”.
 
8 kwietnia, w sobotę, wczesnym rankiem do Marayong zawitała jubileuszowa pielgrzymka rodaków z Dandenong pod duchowa opieką księdza Maksymiliana Szury. Goście uczestniczyli we Mszy świętej odprawianej w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, zjedli śniadanie w Domu Brata Alberta, odwiedzili chorych w Nursing Home, spotkali się ze znajomymi mieszkającymi w „polskiej wiosce” i udali się na zwiedzanie Sydney. Przewodnikiem na trasie był p. Jacek Łuszczyk.
 
Okres Wielkiego Postu – poprzedzający i przygotowujący nas na największe święto świąt - Zmartwychwstania Pańskiego – to czas głębokiego przeżywania i zadumy nad tajemnicą naszego zbawienia. W tym okresie do nabożeństw pasyjnych: Gożkich Żali, Drogi Krzyżowej, dochodzą odgrywane misteria Męki Pańskiej w Kalwariach sławnych i starodawnych. Wszystkie przeważnie lokowane są przy sanktuariach maryjnych, bo Matka stała u boku cierpiącego Syna. I tutaj, na obczyźnie, górka Bowen Hill, na której stoi kościół polskiej wspólnoty, stała się od kilku lat Kalwarią. W niedzielę Palmową i w czasie Triduum Paschalnego odgrywane jest tutaj Misterium Męki Pańskiej. Zespołem amatorskim, który przygotowuje to Misterium kierują Siostry Misjonarki Chrystusa Króla: Urszula i Monika. Całość spektaklu dostosowana jest do miejscowych warunków lokalowych. Te żywe obrazy z kulminacyjna scena ukrzyżowania odtworzone przez aktorów amatorów, przenikają do głębi uczestników, którzy winni sobie uprzytomnić, że Bóg prawdziwie ofiarował Swego Jedynego Syna, aby nas zbawić przez mękę i śmierć krzyżową.
 
W dniach 23 i 24 kwietnia Rodacy mieszkający w Dandenong i okolicznych dzielnicach mieli okazję poprzez udział w ceremoniach Triduum Paschalnego, przygotować się do Święta Zmartwychwstania. Zarząd Domu Polskiego w Rowville rozumiał wagę tych uroczystości i udostępnił salę oraz teren swojego Domu.  Grupa chętnych przygotowała najpierw „ciemnicę” na Wielki Czwartek, następnie Grób Pański na Wielki Piątek oraz wystrój polowego ołtarza na wielkosobotnie uroczystości. W Wielki Czwartek koncelebrowanej Mszy świętej jak i ceremoniom przewodniczył ksiądz Bernard Bednarz. Ceremoniom Wielkopiątkowym przewodniczył i prowadził ksiądz Dominik Sobala.
 Wielka Sobotę natomiast przygotował ksiądz Maksymilian Szura. Rezurekcyjna procesję poprowadził ksiądz Jan Usiądek – gość z Polski.  Dzięki wstawiennictwu błogosławionej Anieli Salawy pogoda nam dopisała.
 
W dniach od 5 do 6 czerwca odbyło się w Poznaniu spotkanie Przełożonego Generalnego i Rady Generalnej Towarzystwa z prowincjałami Zgromadzenia. Ksiądz Tadeusz Przybylak Prowincjał księży Chrystusowców pracujących w Australii i Nowej Zelandii wygłosił w czasie tej konferencji referat na temat : „Problem przejmowania parafii lokalnych. Szanse i zagrożenia”.
Przełożony Generalny zwołał też X Kapitułę Generalna w dniach 0d 2 do 17 lipca 2001 roku.
 
Polski kościół w Marayong uhonorowany został przywilejem Odpustu Jubileuszowego, stąd wszyscy gromadzący się na modlitwie w tym świętym miejscu mogą korzystać z łaski Bożej związanej z Rokiem Świętym. Stad też poszczególne polskie ośrodki duszpasterskie organizują pielgrzymki do tego miejsca.  Byli Polscy Żołnierze obchodzą w tym kościele Święto Żołnierza 20 sierpnia. Odpustowe uroczystości obchodzone są natomiast w niedziele 27 sierpnia; z okazji święta Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
 
W dniach od 27 lipca do 7 sierpnia wspólnota polaków na Tasmanii gościła księdza Tadeusza Przybylaka – Prowincjała Księży Chrystusowców. Ksiądz prowincjał spotkał się z Polakami zamieszkałymi w północno – zachodniej części wyspy. Odwiedził tez Rodaków w Launceston. W Hobart spotkanie miało miejsce 6 sierpnia, poprzedzone uroczystą Mszą Świętą Jubileuszoaą z okazji 30 – lecia pracy księży chrystusowców na Tasmanii.
 
1 września 2000 roku, ksiądz Tadeusz Ziółkowski TChr oficjalnie przejął lokalna – australijską parafię w Melbourne. Parafia znajduje się w dzielnicy Noble Park w archidiecezji Melbourne.
 
Od dawna oczekiwane Igrzyska Olimpijskie rozpoczęły się w Sydney dnia 15 września. Były to już XXVII Igrzyska. Polscy sportowcy mieli zapewniona opiekę duchową, gdyż był z nimi kapelan z Ojczyzny. Ponad to, obecny był w polskim Ośrodku Olimpijskim ksiądz Wiesław Słowik. W Sydney działało też Centrum Kultury i Promocji Polski z główną siedzibą w Klubie Polskim w Ashfield, które ściśle współpracowało z Klubem w Bankstown jak i Klubem w Plumpton oraz z ośrodkami polskich duszpasterzy.
 
Ksiądz Mariusz Pluta TChr dołączył do grona duszpasterzy dla Polonii australijsko – nowozelandzkiej. Do Sydney przyleciał 11 września. Zamieszkał w domu zakonnym Towarzystwa Chrystusowego w Bankstown. Witając nowego duszpasterza w polonijnym gronie, życzymy mu wielu łask Bożych i opieki Królowej Polonii Zagranicznej na nowym, odmiennym etapie życia.
 
Polacy w Kanberze mają nowego duszpasterza. W niedzielę 24 września odbyło się pożegnanie księdza Waldemara Szczepaniaka, który od wielu lat służył posługa duszpasterską w stolicy Australii, a także pełnił trudną i odpowiedzialna funkcję superiora Domu Prowincjalnego Towarzystwa Chrystusowego.
 Obecny na uroczystości ksiądz Prowincjał Tadeusz Przybylak, w imieniu polskiej wspólnoty w Kanberze i zgromadzenia zakonnego podziękował księdzu Waldemarowi za jego gorliwe posługiwanie.
 
Z miesiącem październikiem, ksiądz Zenon Broniarczyk TChr – aktualny wice prowincjał zostaje przeniesiony z Wellington – NZ do Domu Prowincjalnego Księży Chrystusowców. Ksiądz Zenon pełnił będzie funkcje przełożonego domu jak i też będzie duszpasterzował w ośrodkach : Canberra – Queanbeyan.
 
W listopadzie – 15 –go, ksiądz Bernard Bednarz TChr obejmuje wakującą placówkę duszpasterską w Wellington – NZ. Wprowadzenia w urząd duszpasterski księdza Bednarza, dokonuje ksiądz prowincjał Tadeusz Przybylak.
 
Odbyły się Dni Duszpasterskie w Domu Prowincjalnym w Kanberze w dniach od 4 do 8 grudnia. Tematem było wprowadzenie przez Federalny Rząd Australii podatku GST. Bob Smeaton – ekspert finansowy archidiecezji Canberra – Golbourne wyjaśnił na czym polega ten podatek i mówił jaka jest z tego korzyść dla Kościoła Australijskiego. W czasie tych spotkań 5 grudnia wybrano księdza Krzysztofa Chwałka TChr na delegata do Poznania na X Kapitułę Generalną  w przyszłym roku. Dnia 6 grudnia Zarząd Prowincji podjął decyzję, aby sprzedać dwie posiadłości Towarzystwa w Bankstown – Nowa Południowa Walia.
 
Czas Świat Bożego Narodzenia przeżywany był w Marayong w nastroju kończącego się Roku Jubileuszowego. Wymownym tego znakiem była wyjątkowo liczna grupa rodaków przystępujących do Sakramentu Pojednania.
 
Zakończenie roku wypadło w niedzielę Świętej Rodziny. W wielu ośrodkach duszpasterskich Msza Si LISTNUM a)ta jaki nabożeństwa poświęcone były w tym dniu podziękowaniu Panu Bogu za przeżyty rok i przeproszeniu za popełnione grzechy.
 
 
aktualizowano: 2010-01-02
Wszystkich rekordów: