Kronika Prowincji

Kronika Prowincji 31 grudnia 2001 wyświetleń: 4176 ks. dr Antoni Dudek SChr

Kronika Roku 2001

Kronika Prowincji pw. św. Rodziny w Australii i Nowej Zelandii zawierająca wydarzenia roku 2001
 
7 stycznia Kościół w Australii obchodził uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Po Mszach świętych w Marayong, zgodnie z tradycją tego dnia, duszpasterze złożyli kolędowe odwiedziny mieszkańcom Domu Brata Alberta i siostrom nazaretankom w nowym konwencie. Wieczorem odbył się XIV Wieczór Kolęd i pastorałek. Program tego wieczoru opracowała p. Ania Barlett we współpracy z zespołem „Rapsodia”. Wystąpiły trzy zespoły śpiewacze : chór „Tęcza”, „Rapsodia”, „Wesoła Melodia”, były duety i tercety rodzinne oraz soliści: Maja Kędziora, Józefina Samecka, Bogumiła Dzidowska. Najmłodszą wykonawczynią była 6 – letnia Olivia Kierdal.
 
W niedzielę 21 stycznia podczas Mszy świętej ksiądz Ignacy Smaga TChr. przekazał obowiązki duszpasterskie w Marayong księdzu Krzysztofowi Chwałkowi TChr.
 
Arcybiskup Denis Hart poinformował oficjalnie księdza prowincjała, że ksiądz Antoni Szewczyk TChr skończył swoja pracę duszpasterską w Archidiecezji Melbourne z dniem 21 stycznia 2001 roku.
 
Polskie wspólnoty katolickie w Geelongu, w Ardeer i St. Albans, w Dandenong i Ringwood oraz w Gippsland przezywały w styczniu zmiany swoich duszpasterzy. Zresztą ksiądz Tadeusz Przybylak – Prowincjał Chrystusowców zadecydował o przesunięciach swoich księży w całej Australii i Nowej Zelandii. W niedziele 14 stycznia podczas mszy świętych, a potem w Domu Jana Pawła II w Ardeer żegnali Rodacy księdza Kazimierza Bojdę a witali księdza Tomasza Zarębę. 21 stycznia żegnał się w Gippslandii długoletni duszpasterz polaków w diecezji Sale ksiądz Władysław Lisik odchodzący na kilka miesięcy do Adelaide, a potem do Canberry. Wiktoria traci w nim doświadczonego duszpasterza polskiego, a diecezja Sale wielkiego sercem kapłana. Tego samego dnia żegnano ze łzami Geelongu księdza Zbigniewa Pajdaka, a tydzień później w Dandenong – Keysborough – Ringwood żegnano wielce popularnego księdza Maksymiliana Szurę i księdza Dominika Sobalę. Na pożegnaniu obecny był jeden z nowych duszpasterzy wschodnich dzielnic Melbourne ksiądz Mariusz pluta. Ksiądz Ignacy Smaga dotarł do Keysborough 26 stycznia. Troskę o Polaków w Geelong przejał ksiądz Józef Migacz pożegnany w Adelaide a znany polakom we wschodnich dzielnicach Melbourne.
Nominację na Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Australii otrzymał ksiądz Wiesław Słowik – jezuita z Melbourne. Wywiad z nowo mianowanym rektorem PMK przeprowadził redaktor „Przeglądu Katolickiego” ksiądz dr Antoni Dudek. W całości ukazał się w numerze 3/353 na stronie 4 i 5.
 
17 lutego Arcybiskup Juliusz Poetz rozpoczął w katedrze poznańskiej, uroczysta Mszą świętą proces beatyfikacyjny Ojca Ignacego Posadzego – współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego jaki i Założyciela Zgromadzenia Żeńskiego – Misjonarek Chrystusa Króla.
 
W niedzielę 18 lutego podczas porannej mszy świętej w Maitland odbyła się niecodzienna uroczystość. Po powitaniu księdza Prowincjała i wszystkich obecnych przez księdza Tadeusza Świątkowskiego, pan Jan Szczudluk został uhonorowany złotym medalem 40 – lecia Prowincji Świętej Rodziny w Australii i Nowej Zelandii. Medal oraz specjalne błogosławieństwo papieskie wręczył panu Janowi Prowincjał, dziękując mu za pracę i poświęcenia czasu i sił dla spraw polskich i kościelnych.
 
Na czas Wielkiego Postu jak i na zastępstwo przyjeżdża z USA ksiądz Antoni Bury TChr. Zastąpi tych kapłanów, którzy wyjeżdżać będą na urlopy do Polski.
 
W dniach 10 i 11 marca w Ośrodku Jana Pawła II w Kanberze gościł sydneyski zespół ‘Lajkonik”. Zespół występował na Festiwalu Wielokulturowym. Podczas pobytu w Centrum Jana Pawła II młodzież i dzieci z „Lajkonika” włączyły się czynnie do liturgii niedzielnej Mszy świętej i po jej zakończeniu spotkały się z Rodakami.
 
Rekolekcje kapłańskie prowadził w tym roku ksiądz prałat Józef Poręba z Polski. Odbywały się one w dniach 0d 23 do 27 kwietnia.
 
Od dnia 7 maja do 11 – go, odbyła się w Canberze IV Kapituła Prowincjalna. Tematem przewodnim było „ „ Prowincja Świętej Rodziny wobec nowej ewangelizacji”.
 
Obecny rok poświęcony jest pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego w setna rocznicę jego urodzin. 27 maja odbyło się specjalne nabożeństwo jak i Msza święta, której przewodniczył i okolicznościową konferencje wygłosił ksiądz Prowincjał Tadeusz Przybylak.
 
Jubileusze 25 – lecia kapłaństwa celebrowali w tym roku trzej Chrystusowcy pracujący w Australii, księża : Antoni Dudek, Maksymilian Szura i Tadeusz Ziółkowski. Natomiast 20 – sta rocznicę świętował ksiądz Tadeusz Przybylak a 10 – cio lecie ksiądz Rafał Ruciński.
 
Pod koniec czerwca przybył do Australii jeden z najbardziej znanych polskich zespołów poza granicami kraju: „Wilejszczyzna”. Zespół jest chlubą Polaków na Litwie, głosząc ich radość i smutek, bohaterstwo walk o niepodległość, ale przede wszystkim bawiąc widownię specyficznym, subtelnym poczuciem humoru.
 
W końcu maja uczniowie polskiej szkoły sobotniej w Marayong przedstawili pierwszy w tym roku program artystyczny, dedykowany rodzicom, babciom, dziadkom i wszystkim sympatykom szkoły. Uczniowie, nauczyciele i współpracujący ze szkołą pan Jurek Ścisłowski przygotowali program teatralno – muzyczny wzbogacony kostiumami, kukiełkami, rysunkami dzieci, dekoracjami i osłodzony ciastami upieczonymi przez mamy. Program został także zaprezentowany mieszkańcom Domu Spokojnej Starości a w końcu czerwca grupa uczniów przedstawiła jego fragmenty podczas wspólnego występu szkół polskich zorganizowanego przez Polską Macierz Szkolną z okazji Dnia Dziecka w klubie w Bankstown.
 
X Kapituła Generalna Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej odbyła się w Poznaniu w dniach od 2 lipca do 17. Tematem przewodnim Kapituły był temat :
„Towarzystwo Chrystusowe wobec nowej ewangelizacji na początku III tysiąclecia”.
 
Rada prowincji pod wezwaniem Świętej Rodziny podejmuje decyzję, aby ksiądz Ignacy Smaga został Duszpasterzem Polaków w Gippsland i dojeżdżał do poszczególnych kościołów z Keysborough – Melbourne.
 
Związek Harcerstwa Polskiego obchodzi w tym roku 50 – lecie istnienia na terenie Sydney. Z tej okazji zarząd zaprosił wszystkich byłych i obecnych harcerzy, harcerki i przyjaciół harcerstwa na uroczysty Zjazd Jubileuszowy, który odbył się w Marayong w niedzielę 23 września. W programie była uroczysta Msza Święta, wspólny obiad oraz ognisko harcerskie.
 
W tym roku przypada 40- lecie obecności Dominikanów wśród Rodaków w Australii. Pierwszym polskim dominikaninem w Australii był o. Marcin Chrostowski, duszpasterz w North Sunshine i Yarraville. Posługę duszpasterską pełnił też znany wszystkim o. Rajmund Koperski, a obecnie o. Dominik Jałocha. Więcej informacji na temat obecności Polskich Dominikanów w Australii znajdziemy w „Przeglądzie Katolickim” nr. 10/360 s. 15. Dziękując Bogu za pracę duszpasterska dominikanów wśród Polaków w Australii, życzymy o. Dominikowi i wspólnotom którymi się opiekuje: obfitości łask Bożych, radości i opieki świętego Dominika.
 
Uroczystość odpustowa przypadła w tym roku w Marayong w niedzielę. Z Newcastle ksiądz Tadeusz Światkowski zorganizował na uroczystość w Marayong dwie pielgrzymki. Jedna pod przewodnictwem pana Jana Szczudluka udała się do Marayong a druga do penrose Park na uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej.
 
Dzieci i młodzież z zespołu „Laetare” z Bankstown zaprezentowało 9 września przedstawienie w Klubie Polskim pod tytułem „Zaczarowane krzesiwo”. Rodzice wspierający zespół włączyli się czynnie w zrobienie efektownej scenografii, prawdziwie teatralnych kostiumów, a także w zorganizowanie obiadu dla wszystkich uczestników. Za adaptację muzyczną jak i reżyserię przedstawienia odpowiedzialna była pani Maja Kędziora. Zespół „Laetare”  w czasie swego istnienia, nagrał wiele pieśni religijnych oraz piosenek o charakterze rodzinnym.
 
Ksiądz Franciszek Gałdyś TChr. Pracujący wśród Polaków na Białorusi przysłał podziękowanie dla wszystkich, którzy wsparli jego wysiłki i prace z Rodakami w odbudowie kościoła w Subotnikach. Pragną oni okazać wdzięczność za dar serca i gest miłości wszystkim Ofiarodawcom.
 
Ostatnie miesiące we wspólnocie Canberra – Queanbeyan to podwójna praca duszpasterska księdza Antoniego Dudka. Intensywne przygotowania dzieci do I Komunii Świętej, jak i tez młodzieży do sakramentu Bierzmowania.
 
W miesiącu październiku gościł z wizyta duszpasterską arcybiskup Szczepan Wesoły. Swój pobyt rozpoczął od Adelajdy 3 – go października, następnie w Melbourne. Canberra, Sydney. Udzielił tez sakramentu bierzmowania w wielu polskich ośrodkach duszpasterskich. Do Rzymu odleciał 21 października.
 
Dnia 11 października przybył z Polski do Sydney ksiądz Przemysław Karasiuk TChr. Nowemu duszpasterzowi polskiej wspólnoty emigracyjnej w Australii życzymy wielu łask Bożych i opieki Królowej Wychodźstwa Polskiego w trudnej i wdzięcznej służbie Rodakom na Antypodach.
 
Kolejne spotkanie polskich księży z Australii i Nowej Zelandii pracujących zarówno w polskim jak i lokalnym duszpasterstwie odbyło się w Domu Prowincjalnym Towarzystwa Chrystusowego w Kanberze w dniach 15 – 17 października. Obradom przewodniczył rektor Polskiej Misji Katolickiej ksiądz Wiesław Słowik TJ, a gościem honorowym był ksiądz arcybiskup Szczepan Wesoły.
Tego typu spotkania odbywają się co roku, a poświęcone są refleksji nad stanem naszego duszpasterstwa, problemom Kościoła Powszechnego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsce polskiej emigracji w tej wspólnocie. Nowością tegorocznego spotkania była niewątpliwie większa ilość księży pracujących w parafiach australijskich, a także w duszpasterstwie wojskowym. W konferencji wzięło udział ponad 30 kapłanów z Australii i Nowej Zelandii.
 
Miesiąc listopad, to miesiąc szczególnej pamięci o wszystkich zmarłych. W poszczególnych ośrodkach duszpasterskich organizowane są Msze święte na cmentarzach, tam, gdzie znajdują się groby bliskich nam zmarłych Polaków – Rodaków. Odprawiane SA tez w miesiącu listopadzie Msze Święte „wypotnikowe” – wspomnienie imion i nazwisk zmarłych.
 
Zaś miesiąc grudzień, to czas Adwentu – przygotowania się duchowego do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. W większości naszych ośrodków duszpasterskich czynione są specjalne przygotowania: okazja do spowiedzi świątecznej, dekoracje jak i specjale biuletyny informacyjne o życiu i działalności religijnej wierzących Polaków.
 
aktualizowano: 2010-01-02
Wszystkich rekordów: