Kronika Prowincji

Kronika Prowincji 28 listopada 2019 wyświetleń: 721

Diamentowy Jubileusz posługi Chrystusowców

Księża Chrystusowcy posługujący Polonii w Australii i Nowej Zelandii świętowali 60. lecie pracy duszpasterskiej na Antypodach. Pierwsi chrystusowcy ks. Edmund Gagajek i ks. Józef Gula przypłynęli do Sydney 3 września 1959 roku. Tak rozpoczęła się posługa księży z Towarzystwa Chrustowego na Antypodach. Przez 60 lat Polonii na kontynencie australijskim posługiwało łącznie 64 duszpasterzy chrystusowców.

Mija 60 lat od tamtych chwil, dlatego wszyscy księża chrystusowcy pracujący wśród Polonii w Australii i Nowej Zelandii przyjechali do domu prowincjalnego chrystusowców w Canberze, aby wraz z prowincjałem ks. Tadeuszem Przybylakiem, Wikariuszem Generalnym Towarzystwa Chrystusowego z Poznania ks. Bogusławem Burgatem dziękować za Boże prowadzenie kapłanów chrystusowców przez minione 60 lat. Na te uroczystości przybyli także prowincjałowie ks. Jacek Walkiewicz (USA i Kanada), ks. Zbigniew Wcisło SChr (Francja i Hiszpania), ks. Maciej Piaskowski SChr (Anglia i Irlandia) oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, bp Wiesław Lechowicz, który również poprowadził dzień skupienia dla kapłanów z prowincji św, Rodziny. W swoim słowie opiekun Emigracji Polskiej powiedział m.in.:

„nie jestem wstanie wymienić wszystkich powodów dla których należałoby dziękować, ale z całą pewnością pierwszym i najważniejszym motywem wdzięczności jest obecność księży chrystusowców wśród Polonii, wśród Polaków, którzy tutaj przybywali na kontynent australijski. Cieszę się, że nie zabrakło wśród księży z Towarzystwa Chrystusowego takich, którzy odważyli się pojechać na krańce świata, aby tutaj być i wiernie być. Że wielu z księży chrystusowców pracuje tutaj na antypodach od kilkudziesięciu lat”.

Z okazji diamentowego jubileuszu chrystusowców wszyscy księża zostali zaproszeni do ambasady RP w Canberze. Na uroczystościach słowa uznania za pracę księży wyraził ambasador Michał Kołodziejski a także raz jeszcze bp Wiesław Lechowicz. Wikariusz Generalny ks. Bogusław Burgat w swoim przemówieniu podziękował dyplomatom za życzliwość i współpracę z Towarzystwem Chrystusowym w Australii na przestrzeni minionych lat.  

Podczas uroczystości w placówce dyplomatycznej kilku naszych współbraci otrzymało przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczenia państwowe, które wręczył ambasador Michał Kołodziejski. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP zostali odznaczeni ks. Dr Antoni Dudek SChr, ks. Stanisław Wrona SChr i pośmiertnie ks. Krzysztof Chwałek SChr. Natomiast ks. Przemysław Karasisuk SChr został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Po ceremonii odznaczeń zebrani księża i zaproszeni goście wraz z panią Konsul Generalną z Sydney Moniką Kończyk uczestniczyli w pokazie filmu wyprodukowanego specjalnie na 60. lecie pracy chrystusowców na Antypodach „AUSSIE BOYS”.

Obchody jubileuszu 60 . lecia posługi chrystusowców na Antypodach rozpoczęły się w uroczystość Chrystusa Króla w parafii Bożego Miłosierdzia w Keysborugh (Melbourne) a zakończą w I niedzielę Adwentu w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Marayong (Sydney). Dziś na Antypodach posługę duszpasterską wśród Polonii m. in. w Sydney, Canberze, Brisbane, Melbourne, Adelajdzie pełni 24 kapłanów z Towarzystwa Chrystusowego. Ks. Mariusz Sokołowski SChr

aktualizowano: 2019-11-30
Wszystkich rekordów: