Kronika Prowincji
Apostolski Kongres Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium w Keysborough
W niedzielę 14 października w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough zakończył się trwający od piątku Kongres Bożego Miłosierdzia.
Kongres stanowił etap przygotowawczy do III Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który odbędzie się w Bogocie, stolicy Kolumbii w 2014 roku. Zorganizowany został przez Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough i Wydawnictwo Bożego Miłosierdzia z Camberwell pod honorowym patronatem prowincji księży Chrystusowców w Australii i Nowej Zelandii. Otrzymał błogosławieństwa miejscowego biskupa abpa Denisa Harta, metropolity Melbourne, kardynała Christophera Schonborna, metropolity Wiednia, kardynała Stanisława Dziwisza, metropolity Krakowa oraz pozdrowienia od Ojca świętego Benedykta, przekazane przez Nuncjaturę Apostolską w Kanberze.
W Kongresie jako prelegenci udział wzięli m. in. abp Alapati Mataeliga, metropolita Samoa Apia, Fr Seraphim Michalenko z narodowego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w USA, postulator w procesie kanonizacyjnym św. Faustyny, Fr Joseph Roesch, prezenter amerykańskiej katolickiej telewizji EWTN, ks. prof. dr hab. Jan Machniak, rektor Akademii Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach, kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, autor wielu książek z dziedziny teologii duchowości, postulator w procesie nadania św. Faustynie tytułu Doktora Kościoła, siostry Ceterina i Gaudia (USA) ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, tego samego, do którego należała św. Faustyna. Na Konresie zbierane były podpisy pod petycją do Ojca świętego o nadanie św. Faustynie tytułu Doktora Kościoła. Tradycją każdego kongresu jest przekazanie na końcu tzw. Ognia Miłosierdzia. Odebrali go przedstawiciele największych grup etnicznych obecnych na Kongresie, a więc polskiej, australijskiej, filipińskiej, wietnamskiej i birmanskiej.
Z serca płynący Bóg zapłać wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że Kongres odniósł ogromny sukces duchowy i organizacyjny, sponsorom, donatorom, osobom, które się modliły oraz za wzięcie na siebie ciężaru służby kulinarnej rodzinie państwa Sikora i grupie kawiarenkowej Sanktuarium.
ks. Grzegorz Gaweł SChr
Rektor Sanktuarium