Kronika Prowincji

Kronika Prowincji 31 sierpnia 2015 wyświetleń: 2087

Apel ks. dra Pawła Melczewskiego TChr, Dyrektora Biblioteki TChr

Zwracam się do Wszystkich Rodaków w myśl nadrzędnego hasła Biblioteki Towarzystwa Chrystusowego: Ocalmy od zapomnienia... polskie książki wydane poza granicami Kraju.... obcojęzyczne książki o Polsce i Polskiej Emigracji .... emigracyjną prasę, czasopisma i biuletyny....

Biblioteka Towarzystwa włącza się w trud ocalenia dorobku, w dziejach historii kultury naszej Ojczyzny; potrzebny instrument w formacji intelektualnej przyszłych duszpasterzy pracujących wszędzie tam gdzie biją polskie serca; to skarbnica niebywałego bogactwa dorobku intelektualnego Polaków. Działalność wydawniczo - prasowa jest jednym z podstawowych przejawów działalności Polaków poza granicami Rzeczypospolitej. Różnorodność tematyczna prasy polonijnej i zbiorów zwartych – książek, stanowiła (i nadal stanowi) ważne źródło do poznania różnych aspektów życia politycznego, społecznego, kulturalnego, naukowego, gospodarczego środowiska Polonii.

Biblioteka to nie tylko kolekcja książek, ale również miejsce służące kultywowaniu i podtrzymywaniu tożsamości narodowej. Liczba i zawartość ukazujących się w przeszłości i obecnie tzw. ‘Poloników’ świadczy dobitnie o ogromnej aktywności społecznej, politycznej, naukowej i literackiej Polaków żyjących poza granicami.

 Jedną z (nielicznych) bibliotek gromadzących «Polonika» jest właśnie nasza Biblioteka Towarzystwa Chrystusowego, która skrywa w swych magazynach imponujący zbiór tychże czasopism (blisko 1435 tytułów czasopism polonijnych i 1148 czasopism tzw. zwykłych, to daje pokaźną liczbę ogólną 2583 tytułów) i 110 tyś. książek. «Polonika» nie tylko prezentują przejawy różnorodnej aktywności skupisk Polaków, ale również zwłaszcza w ostatnim okresie, w istotny sposób wpływają na procesy budzenia się zainteresowań swym rodowodem, na kształtowanie poczucia dumy i są bardzo ważnym wskaźnikiem znaczenia i roli Polaków w społeczeństwie, w którym żyją. ‘Polonika’ to „małe ojczyzny” wielu Polaków, element polskiej kultury, miejsce, gdzie spotkały się i zostawiły swój ślad różni Twórcy, przyczyniając się tym samym do specyfiki kulturowej wielu miejsc na świecie poprzez różnorodne rodzaje i typy czasopism, książek gromadzonych w licznych polskich bibliotekach polskich i zagranicznych.  

Siedziba Biblioteki znajduje się w Poznaniu na Ostrowie Tumskim, w budynku tzw. Domu Generalnego Zgromadzenia (adres: ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań tel. +48 (61) 6472 517; e-mail: bibl@tchr.org). Na stronie internetowej Biblioteki, (http://www.tchr.org/nbibl) znajduje się wiele zakładek - katalog, gdzie można sprawdzić w różnych konfiguracjach pooszukiwaną pozycję, zakładka - czasopisma polonijne, zrobiona ze względów pragmatycznych, w podziale geograficznym, i tam pod każdym krajem widnieją tytuły już skatalogowane, kolorowej czcionce i tytuły które gdzieś w różnych częściach świata, na półkach, w szafach, w piwnicach, na strychach, czekają na, oznaczone na czarno... (jaki będzie ich los, tylko Pan Bóg może wiedzieć...), dalej można dostrzec zakładkę Archiwum Jana Kowalika, Publikacje Chrystusowców, Studia TChr, Darczyńcy (wymienieni alfabetycznie), Historia (krótka o założycielu śp. ks. Jabłońskim) i nasz kontakt.

Jeśli ktos ma, albo slyszał o czasopismach, książkach które uważałby ze mogyby znalezc się w Bibliotece Towarzystwa dla przyszłych pokoleń, dla badań naukowych itp. proszę o kontakt:

ks. dr Paweł Melczewski TChr

ul. Panny Marii 4

61-108 Poznań (Polska)

pmelczewski@tchr.org - tel. tutaj w Australii - 0406 413 692

www.tchr.org/nbi/

aktualizowano: 2015-08-31
Wszystkich rekordów: