2149newsy Kronika Prowincji | Prowincja Księży Chrystusowców Australii i Nowej Zelandii

Kronika Prowincji

Kronika Prowincji 21 maja 2017 wyświetleń: 329

50 lat kościoła w Ardeer.

Msza św. w dniu 21 maja rozpoczęła uroczystości jubileuszu kościoła Matki Bożej w Ardeer (zachodnie dzielnice Melbourne), należącego do australijskiej parafii św. Teresy w Albion.

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczyli ze strony polskiej: ks. Wiesław Słowik SJ OAM, Rektor Polonii Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii, ks. Józef Migacz TChr duszpasterz St. Albans i Ardeer, a ze strony australijskiej trzech kapłanów, na czele z proboszczem parafii św. Teresy rev. Fr Barry Hughes.

Kościół Matki Bożej w Ardeer został erygowany w latach 50-tych, kiedy do pracy w zachodnich dzielnicach Melbourne przybyli Bracia Maryści. Jednocześnie warto przypomnieć, że równolegle na tych terenach prowadzone było duszpasterstwo polskie zapoczątkowane w 1952 r. przez Księży Salezjanów. W latach 1952-1969 opiekę duszpasterską sprawował ks. Józef Krasocki SBD. Od roku 1969 r. opiekę na duszpasterstwem przejęli księża Werbiści. Kolejno w parafii pracowali ks. Edward Maciej SVD, ks. Marian Laban SVD i ks. Ryszard Gamański SVD.

Od 1984 r. duszpasterzami St. Albans i Ardeer są Księża Chrystusowcy. Pierwszym Chrystusowcem był ks. Stanisław Lipski TChr - połączył on duszpasterstwo St. Albans z Ardeer. W parafii pracowali również: ks. Wojciech Świątkowski TChr, ks. Maksymilian Szura TChr, ks. Kazimierz Bojda TChr, ks. Tomasz Zaremba TChr. Od 2007 r. duszpasterzem jest ks. Józef Migacz.

Obecnie polskie Msze św. w kościele Matki Bożej w Ardeer odprawiane są w każdą niedzielę o 10.30. Dodatkowo w środy o godz. 10.00 polska Msza św. z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz w piątek o 17.45 koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. W kościele tym odbywają się polskie chrzty i komunie, działa Koło Misyjne i Róże różańcowe. 

aktualizowano: 2017-06-09
Wszystkich rekordów: