Kronika Prowincji

Kronika Prowincji 7 maja 2016 wyświetleń: 1764

1050-lecie Chrztu Polski w St Mary's Cathedral w Sydney

3 maja w Katedrze w Sydney odbyły się uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Szczególnego wymiaru Uroczystości nadał obchodzony Jubileusz Chrztu Mieszka I.

Ta szczególna modlitwa była znakiem naszej duchowej jedności ze wszystkimi Polakami na całym świecie oraz Prymasem Polski, Arcybiskupem Metropolitą Gnieźnieńskim, który skierował do zgromadzonych słowo pasterskiego pozdrowienia i zapewnił nas o modlitwie.

Z radością przyjąłem informację o uroczystościach organizowanych przez Duszpasterstwo Polskie oraz Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney, z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Korzystam z okazji, aby tą drogą przekazać słowa duchowej łączności z uczestnikami Mszy świętej, sprawowanej w Katedrze NMP w Sydney. […]

Bez wątpienia obecny rok jubileuszowy powinien służyć nie tylko wspominaniu historycznych wydarzeń, ale przede wszystkim szczeremu spojrzeniu na siebie samych i wspólnemu dorastaniu w chrześcijańskim powołaniu. Na kolejnych etapach tej drogi każdy i każda z nas ma szansę na odkrycie piękna przynależenia do Miłosiernego Pana i Jego Ciała, którym jest Kościół. […]

Przesyłając wyrazy serdecznych pozdrowień dla organizatorów i uczestników uroczystości, pragnę jednocześnie zapewnić wszystkich o modlitwie zanoszonej u relikwii św. Wojciecha i św. Jana Pawła II, w której upraszam dla Was obfitości Bożego błogosławieństwa. (Z listu Prymasa Polski do Polonii w Sydney)

Mszy świętej koncelebrowanej przez 16 polskich kapłanów diecezjalnych i zakonnych posługujących w Australii, zarówno dla Polaków jak i lokalnego Kościoła, przewodniczył delegat Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego ks. Adam Staszczak.

Centralne obchody 1050-lecia Chrztu Polski licznie zgromadziły rodaków, wielu sympatyków Polski, a także Korpus Konsularny na czele z Konsul Generalną RP w Sydney oraz przedstawicielem Parlamentu Nowej Południowej Walii. Patriotyczny charakter obchodów podkreśliła obecność licznych przedstawicieli organizacji polonijnych, młodzieżowych zespołów folklorystycznych, harcerzy oraz polskich szkół. Uroczystości ubogaciła swoją obecnością również australijska młodzież udająca się do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Rozpoczynając homilie, ks. Adam Staszczak SChr podkreślił, że wypełniona po brzegi świątynia oraz niepowtarzalna polska atmosfera wieczoru, pozwalają nam na końcu świata czuć się jak na Jasnej Górze. Rzeczywiście była z nami obecna także kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Najstarszym uczestnikom Eucharystii przypomniała trwającą w latach 1963-66 peregrynację obrazu z okazji Milenium Chrztu Polski. Obraz pobłogosławiony przez Papieża Jana XXIII, w obecności m.in. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego i 14 polskich biskupów w Watykanie, przez trzy lata peregrynacji zgromadził na modlitwie około 100 tys. Polaków.

Wyjątkowy charakter uroczystości podkreślił także śpiew polskich pieśni oraz wykonane przez chór katedralny dwa utwory polskich kompozytorów: Ave Maria – Pawła Łukaszewskiego, oraz Totus Tuus Henryka Góreckiego. Tego dnia mogliśmy oglądać w St. Mary’s Cathedral wystawę przygotowaną przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II pt. „Papież Jan Paweł II – Dar Polski dla świata”.

Fot. Andre Morawski

aktualizowano: 2016-05-07
Wszystkich rekordów: