Lata 1969 - 1978
Rok 1976
13 czerwca w szpitalu w Łodzi w 69 roku życia i 45 kapłaństwa zmarł ks. parł. Witold Dzięcioł. (fot nr 58) Zmarły kapłan był długoletnim duszpasterzem Polaków w Zachodniej Australii (od 1950 roku), wieloletnim Rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Australii (od 1953 do 1975 r.).
Polonia w Nowej Zelandii obchodzi w 1976 roku 100-lecie przyjazdu pierwszych Polaków. Już w lutym w Christchurch odbyły się obchody stulecia pierwszej emigracji. 13 czerwca w Masterton (Wyspa Północna) – uczczono założenie pierwszej placówki katolickiej na tym terenie. W 1876 roku większość katolików była pochodzenia polskiego. Mieszkało tam wówczas około 150 Polaków. Oni to wybudowali pierwszy kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. W tę niedzielę po 100 latach grupa Polaków (ok. 130 osób) z Wellington i okolic udała się do Masterton. W czasie pochodu przez miasto dzieci w strojach krakowskich, młodzież ze sztandarami i inni zadziwiali tamtejszych mieszkańców. Podczas Mszy św. w grupie niosącej dary ofiarne – także dzieci w strojach narodowych niosły kielich. Największe zainteresowanie wśród miejscowych wzbudziły polskie śpiewy: “My chcemy Boga” i po Mszy św. “Boże coś Polskę”. Nowozelandczycy dziękowali za nasz udział, a miejscowy ksiądz proboszcz zaprosił Polaków na specjalnie przygotowaną kolację.
24 czerwca rozpoczęła w Poznaniu obrady VI Kapituła Generalna Towarzystwa Chrystusowego. W trakcie obrad wybrano nowego przełożonego, którym został ks. Czesław Kamiński.
Chrystusowców z Australii i Nowej Zelandii na kapitule reprezentowali ks. Zbigniew Pajdak i ks. Jan Westfal.
W pierwszą niedzielę lipca w Wellington NZ (4. 7. 1976) przy pięknej pogodzie – dziesiątki samochodów ustawiły się przed kościołem. Obyło się poświęcenie samochodów i błogosławieństwo dla kierowców. Poświęcenia dokonał ks. D. Sobala. Każdy kierowca otrzymał pamiątkowy obrazek z wydrukowaną modlitwą dla kierowcy.
Niedziela 11 lipca zgromadziła ponad 2000 Słowian ośmiu narodowości w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Marayong. Projekt wspólnej uroczystości rzucony przez kapelanów słowackiego i czeskiego został zrealizowany ku wielkiemu zadowoleniu wszystkich biorących udział. Tematem wspólnym tego zgromadzenia słowiańskiego było uczczenie Apostołów Słowian, Świętych Cyryla i Metodego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. J. Freeman. Razem z nim celebrowali księża reprezentujący Bułgarów, Chorwatów, Czechów, Polaków, Rosjan, Słowaków, Słoweńców i Ukraińców. Każda z reprezentowanych narodowości miała okazję zaśpiewać pieśń w swoim języku na wspólną melodię, jak również poszczególne grupy narodowe śpiewały swoje własne pieśni. Modlitwy wiernych odczytane były kolejno w językach poszczególnych narodów. W tych samych językach zwrócili się księża kapelani do swoich współrodaków. Z krótkim słowem zachęty do modlitwy w intencji wiernych pozostałych w Europie, aby w trudnych warunkach obecnej sytuacji politycznej dawali przykłady wytrwania w wierze. Była to niezamierzona, ale doskonała w swoim religijnym wydźwięku manifestacja jedności narodów ujarzmionych.
Polacy w Canberra i Queanbeyan gościli u siebie w dniach 24 – 26 września wizytującego polskie ośrodki ks. bp. Szczepana Wesołego. W sobotę ksiądz biskup spotkał się z dziećmi, harcerzami i odwiedził chorych. Po południu odbyło się spotkanie ze społecznością Queanbeyan, a wieczorem ze społeczeństwem polskim w Canberra. Program artystyczny przygotowała Rada Duszpasterska i Chór kościelny. W niedzielę po Mszach św. ks. St. Marut wraz z Księdzem Biskupem udali się do odległego o 450 km Albury, by tam odprawić o godz. 18.00 Mszę św. i spotkać się z rodakami. Kiedyś w Albury znajdował się obóz polskich emigrantów, a w roku 1976 mieszkało tam około 80 rodzin. Na spotkanie ks. bp. Szczepana Wesołego rodacy stawili się wyjątkowo licznie. Było to zresztą pierwsze spotkanie tamtejszej wspólnoty z polskim biskupem.
W sobotnie popołudnie, 2 października ksiądz biskup Szczepan Wesoły dociera do Geelong. Ks. Igancy Smaga zabiegany na najwyższych obrotach. Ale też i nie żal tego wysiłku. Duży kościół NMP wypełniony po brzegi. Trudno wierzyć, że tu mieszka taka duża grupa Polaków. A i to jeszcze nie wszyscy. W tutejszej fabryce Forda praca idzie na trzy zmiany. Wielu pracuje na popołudniowej zmianie. Pomimo tego w kościele obecnych około tysiąca osób. Po Mszy św., towarzyskie spotkanie. Gospodarzami przyjęcia jest Polska Rada Duszpasterska.
Podczas swojej wizytacji ks. bp Szczepan Wesoły odwiedził następujące ośrodki, gdzie duszpasterzowali księża chrystusowcy: Gippsland, Launceston-Hobart, Mt. Gambier, Adelaide, Port Lincoln, Whyalla (gdzie Ksiądz Biskup obchodził 20 rocznicę święceń kapłańskich), Port Augusta, Maitland-Newcastle, Auckland, Hamilton, New Plymouth, Palmerston, Wellington, Dunedin, Christchurch, Brisbane, Toowoomba, Bowen Hills, Townsville, Mont Isa, Bankstown, Ashfield, Cabramatta, Marayong, Orange, Parkes, Dubbo, Kandos. Wizytacja księdza biskupa Wesołego we wszystkich ośrodkach była wielkim wydarzeniem. Dla wiernych stała się okazją głębszej refleksji religijnej w oprawie polskiej tradycji i kultury. Ostatnim aktem wizytacji Księdza biskupa na terenie Sydney było poświęcenie w dniu 21 listopada w uroczystość Chrystusa Króla terenu przy kościele w Marayong pod Dom Polskiego Emeryta. Długie lata starań i zabiegów uwieńczone sukcesem. Pasterskie błogosławieństwo na rozpoczęte dzieło. Pierwsza łopata przewróconej ziemi... budowa rozpoczęta. Za kilka miesięcy przewidziana jest następna uroczystość: oficjalne otwarcie tak bardzo potrzebnej placówki pod patronatem Brata Alberta.