Lata 1969 - 1978
Rok 1974
Rozpoczęcie Misji nastąpiłołw Newcastle dnia 10 marca, a zakończone zostały uroczystym nabożeństwem w intencji Ojczyzny odprawionym w niedzielę 5 maja w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Marayong. W tej uroczystości wziął udział kard. J. Freeman, który wygłosił kazanie i poprowadził procesję z Najświętszym Sakramentem. Głównym celebransem uroczystej Mszy św. był ks. Edward Szymanek – wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego. Z okazji obchodów Srebrnego Jubileuszu list do Polaków w Australii przysłał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Czytamy tam m.in.: “Dnia 3 maja 1974 RP. pragniecie obchodzić uroczyście w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong 25-lecie swego pobytu na gościnnej Ziemi Australijskiej. (...) Zapewne także i Wy, Ukochani Rodacy, zebrani na swoim Jubileuszu w Marayong, włączycie się w obchody ogłoszonego przez Ojca Świętego Pawła VI Świętego Roku Jubileuszowego, oraz zjednoczycie się z całą Polską, aby wspólnie wypraszać sobie Łaski Miłościwego Pana, pogłębiać w sobie przez modlitwę i dobre uczynki życie Boże, poznawać coraz lepiej czym jest Kościół Święty dla nas i dla naszego Narodu, oraz odrzucić ze swego życia wszelkie zło i pojednać się z Bogiem, Kościołem i Braćmi”.
W środę 27 marca przedstawiciele społeczeństwa polskiego w Wellington na Nowej Zelandii powitali nowego duszpasterza, ks. Jana Westfala. Wieczorem tego samego dnia odbyło się spotkanie Rady Duszpasterskiej, a 31 marca nowy kapelan odprawił uroczystą Mszę św. w kościele św. Józefa w obecności ks. bpa N. Sneddena. Dotychczasowy kapelan ks. W. Lisik udał się do Newcastle.
Nowy zarząd prowincji dokonał w tym roku także innych zmian na placówkach duszpasterskich. Połączono ośrodek w Liverpool z Cabramatta i Fairfield, a duszpasterstwo objął w nim ks. Z. Pajdak. Ks. St. Marut udał się do Canberra.
Po raz pierwszy zorganizowano także rekolekcje dla wszystkich polskich duszpasterzy z Australii. Odbyły się one w klasztorze karmelitów w Minto NSW, a w nauki głosił ks. E. Szymanek T. Chr.
30 czerwca w sali przy Sanktuarium Maryjnym w Essendon odbył się Festiwal “Sacrosong 74”. Duszą tej imprezy był ks. Wiesław Słowik TJ. W składzie komisji oceniającej występy solistów i zespołów zasiadał między innymi ks. Stefan Kocząb T. Chr.
Pod koniec sierpnia grono duszpasterzy polskich w Australii powiększyło się z przyjazdem dwóch chrystusowców: ks. Kazimierza Bojdy i ks. Stanisława Wrony. Ks. Bojda podjął pracę w ośrodku duszpasterskim Cabramatta-Fairfield.
Na specjalne zaproszenie ks. bpa J. W. Gleeson’a – rządcy archidiecezji Adelaide, tamtejsze duszpasterstwo polskie przejęło Towarzystwo Chrystusowe. Praca duszpasterska księży chrystusowców ma objąć teren całej Adelaide z wyjątkiem parafii Ottoway – obsługiwanej przez polskich ojców franciszkanów, oraz mniejsze skupiska polskie na terenie całej Południowej Australii. Duszpasterzem Polaków mianowano tam ks. Mirosława Gębickiego, który swoje obowiązki rozpoczął dnia 5 października. Do pomocy w duszpasterstwie w Adelaide skierowany został ks. Stanisław Wrona.
W ostatnią niedzielę września obowiązki duszpasterskie w Canberra objął ks. Stanisław Marut.
Na zaproszenie Rektora PMK w Australii ks. prał. W. Dzięcioła od 10 września do 1 października przebywał w Australii ks. bp Szczepan Wesoły. Najwięcej czasu poświęcił tym razem Ksiądz Biskup Zachodniej Australii. W swych pasterskich wędrówkach dotarł prawie do wszystkich skupisk polonijnych rozrzuconych na ogromnych przestrzeniach Zachodniej Australii. Na tyle, na ile czas pozwolił Ksiądz Biskup odwiedził Polaków w Adelaide, Brisbane, Sydney i Melbourne.