Kronika Prowincji

Kronika Prowincji 30 sierpnia 2022 wyświetleń: 455

Uroczystość M. B. Częstochowskiej i 60 lecie dedykacji kościoła na Bowen Hills

W ubiegłą niedzielę 28 sierpnia na Bowen Hills w Brisbane odbyły sie uroczystości odpustowe związane ze świętem Matki Boskiej Częstochowskiej. Ale także było to dziękczynienie Panu Bogu i Matce Najświętszej za Jej obecność w znaku ikony Jasnogórskiej na Bowen Hills już od sześćdziesięciu lat. 

Ikona Czarnej Madonny została poświęcona w Rzymie i dokładnie 26 sierpnia 1962 roku ówczesny Arcybiskup Brisbane James Duhig dokonał oficjalnej dedykacji kościoła na Bowen Hills Matce Boskiej Częstochowskiej. Mamy to udokumentowane na specjalnej kamiennej tablicy, która znajduje się tuż pod ikoną. Od tego dnia uroczystości odpustowe każdego roku przypadają właśnie na ten dzień. Już od sześćdziesięciu lat zatem Pani Jasnogórska towarzyszy naszej parafii każdego dnia. Dziękowaliśmy za to Panu Bogu i Maryi we wspólnocie wraz z przedstawicielami organizacji polonijnych i pocztami sztandarowymi. Uroczystości niedzielne miały dwa etapy. Najpierw wspólnota australijska uczestniczyła we Mszy św. w języku angielskim, następnie Polacy w języku ojczystym. Dzieci zrobiły przepiękny prezent Maryi w postaci wycięcia sześćdziesięciu róż z... truskawek. 

Mogliśmy także podziwiać oryginalne fotografie z uroczystej procesji wprowadzenia Czarnej Madonny do kościoła w z 1962 roku z kapłanami, siostrami zakonnymi i wiernymi. 

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy Mszy św. mieli okazję spotkać się przy pysznym cieście i powspominać czasy minione. 

zdjęcia: R. Federowicz

aktualizowano: 2022-09-19
Wszystkich rekordów: