Kronika Prowincji

Kronika Prowincji 21 października 2018 wyświetleń: 1273

25 lecie Polskiego Centrum Katolickiego im św. Jana Pawła II w Canberze

W niedzielę 21 października w Polskim Centrum Katolickim im. św Jana Pawła II w Canberze miejscowa Polonia wraz z duszpasterzami świętowała 25-lecie istnienia Centrum. Była to okazja do wspólnego dziękczynienia Bogu za minione 25 lat oraz do wspólnej modlitwy za wszystkich dobrodziejów i budowniczych ośrodka. Mszy św. w tym dniu przewodniczył abp Christopher Prowse, ordynariusz Archidiecezji Canberra-Goulburn, a homilie wygłosił były prowincjał ks. Stanisław Wrona SChr. 

25-lecie Poświęcenia Polskiego  Centrum Katolickiego wraz z Kaplicą Świętego Józefa w Canberze

W tym roku 16 października mija 25 lat od uroczystego poświęcenia Polskiego Centrum Katolickiego w Canberze. Tego dnia w 1993 roku, w piętnastą rocznicę wyniesienia kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową jako Jana Pawła II, ówczesny Arcybiskup Canberry i Goulburn ks. abp. Francis Carroll dokonał poświęcenia Kaplicy Świętego Józefa oraz poświęcił całe Centrum, któremu nadano imię Jana Pawła II. Uroczystość zgromadziła gospodarzy Centrum, Księży Chrystusowców z Księdzem Prowincjałem Stanisławem Wroną TChr sprawującym również funkcję Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Australii, księdzem Tadeuszem Przybylakiem, duszpasterzem Canberry i Queanbeyan, księdzem Waldemarem Szczepaniakiem. Brała też udział w tych uroczystościach liczna grupa księży Chrystusowców zajmujących się duszpasterstwem polonijnym oraz innych księży polskich pracujących na Antypodach. Wśród gości honorowych była m.in. Ambasador RP w Australii pani Agnieszka Morawińska i Wiceprezes Związku Polaków w NPW p. Ryszard Treister.  Uroczystość zgromadziła setki Polaków z Canberry i Queanbeyan, którzy wreszcie doczekali się „swojego” Ośrodka Duszpasterskiego. Uroczystość przyciągnęła też Polonię z Brisbane, Adelaidy, Melbourne i Sydney wraz z ich duszpasterzami. Było to niezwykle ważne wydarzenie dla Polonii tego regionu. Po 39 latach od pojawienia się w regionie pierwszego duszpasterza polskiego, ojca Kasjana Wolaka OFM Cap. Polacy stolicy Australii otrzymali swój ośrodek duszpasterski. 

Słowo „otrzymała” jest trochę niewłaściwe. W dużej części ośrodek został wybudowany staraniem i z nakładów lokalnej Polonii. Zaczęło się wszystko z końcem lat osiemdziesiątych, kiedy kanberski rodak, p. Matysek zostawił w swoim zapisie testamentowym $68 tys. na duszpasterstwo polskie w Canberze. Suma ta wzrosła o $7 tys. w wyniku zapisu testamentowego p.Baniaka, innego rodaka z naszego ośrodka. Prof. Przybylski zostawił $100 tys. w swoim testamencie na ten sam cel. Ponadto zmarli dobrodzieje naszego ośrodka to Jan Bułhakiewicz,  Janina Mikołowicz i  Antoni Bator.

Wtedy to, w połowie 1990 roku ówczesny Duszpasterz Canberry, ks. Tadeusz Przybylak z Radą Parafialną postanowili zakupić działkę i wybudować kaplicę wraz pomieszczeniami do użytku polskiej społeczności katolickiej Canberry i całej Australii, gdyż postanowiono wybudować pokoje gościnne o jednorazowej pojemności 40 osób. Ksiądz Prowincjał Stanisław Wrona postanowił się przeprowadzić z Sydney do nowego centrum po jego wybudowaniu. Ośrodek otrzymał również 4 mieszkania dla Polaków potrzebujących tymczasowego mieszkania.

Oczywiście potrzeba było znacznie więcej funduszy by móc zrealizować ten cel. Zbiórka wsród lokalnej Polonii dała dodatkowo $103 tys. Koło SPK Nr 5 ofiarowało $10.5 tys. Rekordzistą wśród  indywidualnych ofiarodawców był pan Wacław Stefański, który ofiarował $31.5 tys. Przeprowadzono też zbiórkę wśród całej Polonii Australijskiej. Towarzystwo Chrystusowe wyasygnowało z własnych funduszy $564 tys. a dodatkowo trzeba było zaciągnąć pożyczkę w Catholic Development Fund w wysokości $300 tysięcy. Początkowe koszty tej inwestycji wyniosły na koniec 1992 roku ponad $1.3 miliona.

Sprawy organizacyjne budowy ośrodka były dzielone między ks. Tadeuszem Przybylakiem i p. Marianem Rudnickim. Cały projekt kościoła został wykonany przez polskiego architekta p. Jacka Łukaszyka, który również sprawował nadzór architektoniczny w czasie budowy ośrodka. Prace budowlane rozpoczęły się z końcem 1990 roku pod kierunkiem p. Adama Pilarskiego. 

Dnia 1 grudnia 1990 roku pierwsi ochotnicy rozpoczęli pracę przy budowie ośrodka. Prace ruszyły na całego, tak że dnia 19 maja 1991 roku miała miejsce uroczystość wkopania kamienia węgielnego, którego dokonał Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Australii oraz Prowincjał Księży Chrystusowców ks. Stanisław Wrona w obecności licznie zgromadzonych polskich parafian. Oficjalna nazwa zabudowań to Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Polskiego Imienia Jana Pawła II. Poza wymienionymi już powyżej panami Łukaszykiem, Rudnickim i Pilarskim parafianie, którzy wyróżnili się niezwykle ofiarną, wielomiesięczną pracą to Władysław Melzek,  Mieczysław Josepko, Franciszek Hessler, Stefan Gondek i Wojciech Kaczmarek.

Uroczystości Świąt Wielkanocy oraz Pasterka i całe Boże Narodzenie 1992 roku odbywają się już w nowym ośrodku w Narrabundah. Rok 1993 to czas intensywnych prac  budowlanych i częściowego już jego użytkowania. Nasi księża mieszkają już w swoich pokojach, cztery pokoje gościnne są już wynajmowane a wycieczki polonijne z innych ośrodków znajdują zakwaterowanie w pokojach gościnnych. Można było z dużą dozą pewności zacząć myśleć o uroczystym poświęceniu wszystkich pomieszczeń. Od tego czasu mamy ośrodek duszpasterstwa polskiego, który nie tylko służy rodakom z Canberry i Queanbeyen ale też Polakom z całej Australii i nie tylko, którzy znajdują nocleg w pokojach gościnnych na 40 osób.

opracował: Stefan Gajewski

 
 
*******
 

Pamiętamy w Modlitwie…

ZMARLI DOBRODZIEJE 

OŚRODKA im. JANA PAWŁA II:

+ Antoni Przybylski

+ Wacław Stefański

+ Wawrzyniec Matysek

+ Stanisław Baniak

+ Jan Bułhakiewicz

+ Janina Mikołowicz

+ Antoni Bator

 

ZMARLI PRACOWNICY:

+ Władysław Melzek

+ Mieczysław Josepko

+ Franciszek Hessler

+ Stefan Gondek

 

ŻYJĄCY PRACOWNICY:

Jacek Łukaszyk

Marian Rudnicki

Adam Pilarski

Wojciech Kaczmarek

 

Oraz o wielu innych żywych i zmarłych dobrodziejów i ofiarodawców a także o tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania Centrum Jana Pawła II oraz wspierają jego działalność dzisiaj.

 

 

aktualizowano: 2018-10-31
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: