Kronika Prowincji

Kronika Prowincji 24 lutego 2002 wyświetleń: 2171

13-24.02 Wizyta Przełożonego Generalego w Sydney

Kronika wizyty Przełożonego Generalnego ks. Tadeusza Winnickiego w ośrodkach duszpasterstwa polskiego w Sydney

13.02.2002. W Środę Popielcową po Mszy św. Ksiądz Generał z Prowincjałem udali się do Newcastle, oddalonego o 850 km, aby zwizytować ośrodki duszpasterskie ks. Tadeusza Świątkowskiego.

14.02.2002. O godz. 11.00 Ksiądz Generał odprawił Mszę św. i spotkał się z Rodakami. Po spotkaniu odbył się obiad w salce przy plebanii, a po nim spotkanie z Komitetem Duszpasterskim Newcastle-Maitlend. Przełożony opowiedział o życiu Towarzystwa, o powołaniach, posłudze duszpasterskiej współbraci w Zgromadzeniu, o seminarium, dziękując równocześnie za pomoc materialną i modlitewne wsparcie.
 
16.02.2002. W sobotę rano, po Mszy św. udaliśmy się z ks. Generałem do Sydney. W domu zakonnym Towarzystwa w Bankstown, pracujący tam księża, wraz z ks. prof. A. Regulskim, serdecznie przywitali Przełożonego. W niedzielę rano o godz. 7.30 ks. Generał odprawił Mszę św. w Fairfield, następnie w Cabramatta o godz.11.15. Po Eucharystii, w domu polskim im. Orła Białego, odbył się uroczysty obiad z występami zespołu tanecznego Kujawy-Sydney oraz chóru Tęcza. Ks. Generał podzielił się wiadomościami z życia Towarzystwa i podziękował za modlitwę i pomoc finansową na rzecz naszego Seminarium. Wieczorem o godz. 18.30 Przełożony Generalny celebrował jeszcze jedną Mszę św. w ośrodku duszpasterskim Liverpool. Wszystkie te trzy ośrodki duszpasterskie obsługiwane są przez ks. Mariana Szeptaka TChr.
 
19.02.2002. Ks. Generał wraz z Prowincjałem udali się do pobliskiego Wollongong, gdzie duszpasterzem Polaków jest ks. Józef Kołodziej TChr. Wspólnie udaliśmy się do miejscowego proboszcza, a później do ordynariusza miejsca, którym jest bp Peter Ingham. Spotkanie było bardzo sympatyczne, a Biskup okazał wiele sympatii i zainteresowania pełnioną przez nas misją w jego diecezji. O godz. 17.00 ks. Generał odprawił Mszę św. dla miejscowych Rodaków. Do koncelebry dołączył się ks. Zenon Grodź SVD, poprzedni duszpasterz tego ośrodka. Po Mszy św. w Domu Polskim w Wollongong odbyło się spotkanie miejscowej Polonii z ks. Generałem przy kawie. Były występy chóru i pary mandolinistów, przygotowane specjalnie dla ks. Generała. Na koniec spotkania ks. Generał podzielił się wieściami z życia Towarzystwa, zwłaszcza z kraju i terenu Delegatury Wschodniej.
 
19.02.2002 Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego, ks. Tadeusz Winnicki, w towarzystwie Prowincjała prowincji australijskiej, ks. Tadeusza Przybylaka, wizytował ośrodek duszpasterski w Wollongong. Obaj Przełożeni byli goszczeni przez duspasterza ośrodka, ks. Józefa Kołodzieja TChr, oraz przez Polonię, zamieszkującą okolice Wollongong. O godzinie 14.30 Ksiądz Generał złożył wizytę ordynariuszowi diecezji Wollongong , ks. bp. Peterowi Ingham. O godzinie 17.00 odprawił Mszę św. katedrze św. Franciszka Ksawerego, a następnie spotkał się z miejscową Polonią w Domu Polskim. Opowiadał o swoich wizytacjach w byłych krajach Związku Radzieckiego, we Francji i Włoszech. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze a zakończyło się późnym wieczorem.
 
22.02.2002.  Wieczorem ks. Generał odprawił w Ashfield  Mszę św. koncelebrowaną wraz duszpasterzem tego Ośrodka, ks. W. Pawłowskim T Chr. Po Mszy św. odbyło się charyzmatyczne spotkanie modlitewne, które prowadzili obydwaj Kapłani. Duża liczba wiernych  proszących o indywidualną modlitwę nad nimi spowodowała, że spotkanie przeciągnęło się do późnych  godzin nocnych.
23.02.2002. Wieczorem ks. Generał odprawił Mszę św. w ośrodku Coogee-Maroubra. Jest to jeden z młodszych Ośrodków duszpasterskich w Sydney. Powstał w latach osiemdziesiątych, ze względu na zlokalizowany tam wówczas obóz dla uchodźców. W chwili obecnej, malowniczo położony na wysokim klifie nad Pacyfikiem, Ośrodek skupia niezbyt może liczną, ale niezwykle prężną grupę Polaków, którzy osiedlili się w okolicznych dzielnicach na stałe. Po Mszy św. ks. Generał spotkał się z wiernymi z tego Ośrodka, którego duszpasterzem jest ks. W. Pawłowski.
 
24.02.2002. Ranek rozpoczął się wizytą w West Chatswood. Tam, w wypożyczanej od katolików chorwackich kaplicy, gromadzą się Polacy zamieszkali w Północnych dzielnicach Sydney. Jest to trzeci z kolei Ośrodek duszpasterski prowadzony przez ks. W. Pawłowskiego. Ks. Generał odprawił tam Mszę św. i wygłosił kazanie. Niestety, ale brak czasu nie pozwolił na zorganizowanie spotkania z wiernymi, ponieważ o godz. 12  odbywa się Msza św, w kościele Św. Wincentego w Ashfield.   
Ośrodek w Ashfield jest jednym z najstarszych i ciągle jednym z najbardziej prestiżowych w Sydney. Po Mszy św. i wygłoszonej przez Ks. Generała homilii, wierni ze wszystkich 3 Ośrodków udali się do Klubu Polskiego w Ashfield, na spotkanie z Dostojnym Gościem. Z wielu powitań i okolicznościowych przemówień, szczególnie zapadły wszystkim głęboko w serce slowa Konsula Generalnego RP, dr Tadeusza Żylińskiego.
Podkreślił on ogrom pracy księży Chrystusowców w skupiskach polonijnych na świecie, podając przykłady z własnych doświadczeń dyplomatycznych.
Ks. Generał w bardzo serdecznych słowach powitał zebranych wiernych, krótko powiedział o celach Zakonu Chrystusowców oraz o roli, jaką spełniają w świecie księża z tego Zgromadzenia. Następnie odpowiadał na pytania, zadawane przez uczestników spotkania. Podczas przygotowanego na cześć Dostojnego Gościa obiadu, wystąpili polscy artyści z recytacjami poezji, muzyką i śpiewem.
Zakończeniem tego niezwykle serdecznego spotkania była piosenka ‘Przekażmy sobie znak pokoju’, odśpiewana wspólnie, przez wszystkich, trzymających się za ręce uczestników.
Wieczorem, o 19.30, tak jak w każdą niedzielę, odbyła się ostatnia Msza św. w Ashfield. Wierni mieli po raz kolejny okazję wysłuchania homilii, wygłoszonej przez Ks. Generała. Po nabożeństwie, nie zważając na późną porę, długo jeszcze Ks. Generał stał, otoczony grupą rodaków, na placu obok kościoła Św. Wincentego, rozmawiając, żartując, wyjaśniając, odpowiadając na istotne dla wielu pytania
utworzono : 2002-02-24
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: