Lata 1979 –1988

Lata 1979 –1988 31 grudnia 2009 wyświetleń: 2872

Rok 1983

W styczniu przybył do pracy duszpasterskiej w Australii ks. Józef Migacz. Skierowano go do parafii w Brisbane.

Już po raz drugi niektóre skupiska polonijne w Australii mają przyjemność spotkania się z ks. abp. Adamem Kozłowieckim TJ z Zambii. W czasie tegorocznych odwiedzin ksiądz Arcybiskup wygłosił rekolekcje wielkopostne w Adelaide, Canberra, Queanbeyan i Sydney. Wielki Tydzień spędził w Sydney, a następnie przewodniczył rekolekcjom kapłańskim dla polskich duszpasterzy. Ks. abp A. Kozłowiecki przeżył wojnę jako więzień obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau. Po wyzwoleniu i krótkim odpoczynku w Rzymie, już w 1946 r. wyjechał na misje prowadzone przez księży jezuitów w Zambii. Gorliwą pracą i niezwykłym entuzjazmem w pracy zwraca na siebie uwagę Stolicy Apostolskiej i już w 1953 r. został mianowany Administratorem Apostolskim diecezji Lusaka. W 1956 r. został biskupem, a w 1958 arcybiskupem i ordynariuszem diecezji. Zrezygnował ze swojego stanowiska, gdy diecezja stała się samodzielna. Sam jako zwykły misjonarz przeniósł się do odległych stacji misyjnych.
W dniu 15 lutego wyjechali z posługą duszpasterską do Rodaków w Południowej Afryce dwaj księża Towarzystwa Chrystusowego: ks. J. A. Kołodziej i ks. J. Westfal. Szybko rosnąca liczba Polaków w RPA stworzyła potrzebę nowych duszpasterzy. Misję tę przekazał Towarzystwu Chrystusowemu ks. bp Szczepan Wesoły, opiekun polskiej emigracji. Konferencja Episkopatu Afryki Południowej zaprosiła trzech księży, ale zarząd Towarzystwa mógł na razie posłać tylko dwóch. Mieli to być księża z Polski. Ponieważ jednak pojawiły się problemy paszportowo-wizowe do RPA udali się kapłani polscy z Australii.
W tym roku dotarli z Ojczyzny z posługą duszpasterską do rodaków na piątym kontynencie dwaj nowi chrystusowcy: ks. Krzysztof Chwałek (fot nr 76) i ks. Mieczysław Kołodziej. Później zaś, pod koniec roku dołączyli kolejni dwaj: ks. Tadeusz Przybylak i ks. Bogdan Wilkaniec.
W Roku Odkupienia i w roku II pielgrzymki Ojca św. do Polski, skupiska polonijne w Australii i Nowej Zelandii odwiedza ks. bp Szczepan Wesoły. Wizyta Księdza Biskupa odbywała się w dniach od 17 września do 12 października.
Zmiany w redakcji Przeglądu Katolickiego. Odpowiedzialnym za ukazywanie się miesięcznika został ks. Maksymilian Szura, duszpasterz Polaków w Cabramatta, Fairfield, Villawood i Harris Park.(fot nr 77) Od tego czasu miesięcznik drukowany jest w oficynie p. Mirosława Artera “Tatra Press” w Padstow NSW.
Nowym prowincjałem chrystusowców w Australii i Nowej Zelandii mianowany został przez przełożonego generalnego ks. Stanisław Wrona.

 

 

utworzono : 2009-12-31